Medietic

Witaj Nowy Roku!

Zmiana nawyków żywieniowych, przejście na dietę, zrzucenie kilku kilogramów to jedno z najczęstszych postanowień noworocznych. Poza tym, dieta „od nowego roku” jest prawie tak popularna jak dieta „od jutra”. Niestety, obie często nie przynoszą wymarzonych skutków, bądź po krótkiej euforii ze spadku masy ciała pojawia się zwiększony apetyt i dieta odchudzająca kończy się dodatkowymi kilogramami z powodu efektu jojo.

Jeśli już jednak postanowiłeś lub postanowiłaś, że w 2016 rok wchodzisz z nowym sposobem odżywiania, a Twój cel to mniej kilogramów, centymetrów i mniejszy rozmiar ubrań, mamy dla Ciebie kilka rad, by 31 grudnia móc z dumą powiedzieć znajomym „w tym roku udało mi się zrealizować noworoczne postanowienia”.

Zacznij małymi krokami – postawienie sobie zbyt wielkich celów bądź wybranie zbyt trudnej drogi to najłatwiejszy sposób na porażkę. Stawiaj sobie krótkoterminowe cele, które pozwolą Ci zdobyć nowe nawyki, możesz wprowadzić tygodniowe wyzwania, które z czasem będą się sumować. Znajdź swój własny sposób na to, by powoli dojść do realizacji każdego postawionego sobie celu.

Pamiętaj o tym, że dieta to nie kara, dlatego nie myśl o niej w tych kategoriach. Nowe nawyki żywieniowe, które chcesz wprowadzić do swojego codziennego sposobu żywienia mają na celu polepszyć jakość Twojego życia, zapewnić Ci zastrzyk energii do działania, dać siłę i dobry nastrój. Dlatego też dieta powinna być indywidualnie dopasowana do Twoich preferencji, dostarczać odpowiedniej ilości energii, składników odżywczych, mineralnych i witamin, a przede wszystkim nie być monotonna i sprawiać, że z radością będziemy zaczynać kolejny dzień i szybko zapomnimy, że to dieta, bo nowe nawyki wejdą nam w krew. 

W realizacji swoich postanowień pamiętaj o tym, że nie ma perfekcji, a każdemu zdarzają się potknięcia i porażki. Nie warto się jednak nimi zrażać – jeden słabszy dzień nie może przekreślać naszych postanowień. Droga do celu pełna jest drobnych porażek, ale pełna jest także małych sukcesów i właśnie te małe sukcesy budują wielki sukces, na który warto zacząć pracować już dziś.

Wszystkim życzymy powodzenia i wytrwałości w realizacji tych małych i tych ogromnych noworocznych postanowień.